Nyheder

Endnu en milepæl for konstablernes uddannelse

Syv erfarne konstabler har testet den fagprøve, der skal bruges i pilotprojektet for EKU. For HKKF handler arbejdet om mere end en prøve. Det handler om respekt, anerkendelse og en rigtig faguddannelse for konstablerne.
Deltagerne i fagprøverne blev stillet opgaver, hvor de blandt andet skulle vise, om de kunne arbejde selvstændigt, tage initiativ, bruge deres faglige viden og tage føring i en situation. Foto: JDR

Den erhvervsrettede konstabeluddannelse, EKU, har nået endnu en milepæl. 

I Holstebro har syv erfarne konstabler fra de fem kamptropregimenter været med til at teste den fagprøve, som skal bruges i pilotprojektet. Afprøvningen er et vigtigt skridt i arbejdet med at gøre EKU klar til de konstabler, der senere skal op til den rigtige fagprøve. 

Men for HKKF's forbundsformand, Tom Block, handler EKU ikke kun om en prøve. Det handler om at anerkende konstablernes faglighed. 

“Jeg er ufattelig glad for det, fordi EKU'en er hele vores arbejde med respekt og anerkendelse af fag og faglighed,” siger Tom Block. 

Han peger på, at EKU er blevet etableret fra bunden som en anerkendt uddannelse på niveau 4 og dermed forbedre soldaterens videre uddannelsesmuligheder og karriere både civilt og i Forsvaret. Samtidig er arbejdet med faglært løn næsten helt i mål. 

“Det har været et langt forløb og ikke uden problemer og udfordringer, men nu ser det ud til, at ledelsen forstår vigtigheden af respekt og anerkendelse for faglighed og uddannelse, og hvad det betyder for unge mennesker i dag,” siger Tom Block. 

Ikke længere en ufaglært faggruppe 

For Tom Block er det afgørende, at konstablerne ikke længere står som en faggruppe uden en tydelig uddannelse, klare kompetenceudviklingsforløb og reelle karriereveje. 

“Det er vigtigt, at vi ikke bare står som en ufaglært faggruppe, hvor man ikke rigtig har defineret nogen karriereforløb eller kompetenceudviklingsforløb,” siger han. 

Tidligere har det at være professionel soldat ifølge Tom Block i for høj grad været noget, man var i en periode, før man kunne gå ud og blive noget andet eller tage en “rigtig uddannelse”. 

Den tilgang er EKU med til at ændre. 

“Nu har vi etableret en rigtig uddannelse, der skaber respekt og anerkendelse af fag og faglighed. Det er fedt,” siger Tom Block. 

Syv erfarne konstabler testede prøven 

Selve fagprøveafprøvningen blev gennemført i Holstebro med Jydske Dragonregiment som arrangør. 

De syv deltagere var ikke selv EKU-elever. De var allerede ansatte og erfarne konstabler, som havde fået tilsendt pensum og derefter fungerede som testpersoner på prøven. 

Ifølge Tom Block havde Jydske Dragonregiment gjort et stort arbejde med afprøvningen. 

“Stor ros til Jydske Dragonregiment oppe ved Holstebro. De havde virkelig lagt sig i selen for at få arrangeret en rigtig god fagprøveafprøvning,” siger han. 

Fagprøven består både af en teoretisk og praktisk prøve. Foto: HKKF

Fagprøven bestod af både en teoretisk og en praktisk del. Den teoretiske del var sat til to timer, men de erfarne konstabler løste den væsentligt hurtigere. Den første var færdig efter 11 minutter, mens den sidste tog 27 minutter. 

Det betyder dog ikke nødvendigvis, at prøven er for let. 

“Vi ser frem til at få tilbagemeldingen fra deltagerne: Var spørgsmålene for nemme for dem? Var der for få? Eller er det her egentlig bare et udtryk for, at det var gamle, erfarne folk, hvor det sidder på rygraden?” siger Tom Block. 

De syv deltagere giver efterfølgende en skriftlig tilbagemelding, som skal bruges i det videre arbejde med fagprøven. 

Soldaterfærdigheder i praksis 

Den praktiske del af prøven foregik i felten og handlede om de færdigheder, der er en del af soldatervirket. 

Deltagerne blev stillet opgaver, hvor de blandt andet skulle vise, om de kunne arbejde selvstændigt, tage initiativ, bruge deres faglige viden og tage føring i en situation. 

“Det, man går ind og vurderer, er: Kan du dine soldaterfærdigheder, det du har lært? Er du selvstændig i opgaveløsningen? Alt det, vi gerne skulle kunne som professionel soldat,” siger Tom Block. 

I efteråret skal de første konstabler til fagprøven. Senere udrulles den til hele hæren. Foto: JDR

Der indgik blandt andet opgaver med sanitetstjeneste, TSE og “klar til kamp”. Deltagerne blev prøvet enkeltvis, men kunne undervejs blive sat i situationer, hvor de skulle bruge andre personer som ressourcer i opgaveløsningen. 

Ifølge Tom Block var den umiddelbare tilbagemelding fra deltagerne positiv. Alle bestod også med fine karakterer. 

“Der var i hvert fald ikke nogen, der rakkede det ned. De var positive over for det,” siger han. 

Første rigtige fagprøve til efteråret 

De første egentlige fagprøver i pilotprojektet ventes gennemført i oktober-november. Her bliver det ikke erfarne testpersoner, men konstabler fra EKU-forløbet, der skal prøves. 

De har på det tidspunkt været inde i knap tre år og ni måneder. 

Derfor er det vigtigt, at fagprøven rammer det rigtige niveau og tester det, konstablerne faktisk har lært. 

“Det skal jo være en fagprøve med det rigtige indhold, så de også føler, at de får testet det, de har lært over de seneste år,” siger Tom Block. 

Erfaringerne fra pilotprojektet skal nu bruges til at justere modellen, inden EKU på sigt rulles ud i hele Hæren. 

 

Siden er sidst opdateret: 4.08.26 kl. 12.23

Andre nyheder